icon-white-2

“İnsanın insanlardan kaçışıdır, hayvan sevgisi”

— Aziz Nesin

Belirtiler ve Tanılar

Gözler can dostlarımızın en hassas organlarından biridir. Göz ve göz sağlığı diğer organ ve sistemlere kıyasla en ufak bir rahatsızlık bile pet dostlarımızın refah düzeylerini etkileyecektir. Basit bir travma yada gözden kaçan ufak temaslar bile gözde hasar yaratabilmektedir. Gözyaşı miktarında artış veya azalmalar, gözlerin birinin veya ikisinin de kapalı olması, konjunktivaların (göz mukozaları) kızarıklığı hasta sahiplerinin en çok dikkatini çeken bulgulardır.

Son dönemlerde artan köpek popülasyonuyla birlikte pet sahipleri arasında çilek göz hastalığı olarak bilenen harder bezi prolapsusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkta meydana gelen durum gözyaşı salgılayan bezin olması gereken anatomik pozisyonundan ayrılıp dışarı çıkmasıdır. Cocker Spaniel, Boston Terrier, Pug, English Bulldog, Cavalier King Charles, Boxer gibi ırklarda ciddi bir yayılım göstermektedir. Harder Bezini anatomik pozisyonuna geri getirmek için operatif işlem gerekmektedir. Bezin cep yöntemiyle yerine getirilmesinden sonra nüks ihtimali vardır ancak bezin total olarak alınması son çare olarak başvurulması gereken bir yöntemdir.

Hastanemizde göz muayeneleri, gerektiğinde tamamen karartılabilen göz muayene odasında yapılmaktadır. Oftalmolojik muayenelerde standart optalmaskobik muayeneler haricinde, Fluorescein göz boyama, Schrimer göz yaşı testleri ve ultrason muayenelerinden yararlanmaktayız. Operatif müdahalelerimiz ise tecrübeli cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Bölümlerimiz Kapsamındaki Alanlar:

Hekimlerimiz

 • Vet.Hek.Azmi Elhan Atik

  Vet.Hek.AzmiElhan Atik

     
 • Vet.Hek.Onur Salih Karadağ

  Vet.Hek.Onur Salih Karadağ

 • Vet.Hek.Evrim Pak

  Vet.Hek.Evrim Pak

  Ekibimiz →

0212 868 08 38-39

0546 441 44 40

ACİL DURUMLAR İÇİN